1. Pomoc Polstart : o serwisie... Top ↑

   

  polstart.pl

   

  Zbieraczek jest platformą finansowania dobrych pomysłów. Możecie tutaj zbierać środki na realizację dowolnych projektów: nakręcenie filmu,organizację koncertu czy przygotowanie sztuki teatralnej … budowę prototypu wynalazku, uruchomienie kawiarenki i czytelni osiedlowej gry, wydanie płyty, książki czy stworzenie przydatnego portalu internetowego.


  Jak działa Zbieraczek ?

   

  Zbieramy pieniądze na twórcze projekty. Każdy projekt jest niezależnie stworzony i wykonany przez autora/pomysłodawcę. Filmowcy , muzycy , artyści i projektanci, których widzisz na Zbieraczku mają pełną kontrolę i odpowiedzialność za swoje projekty. Na co dzień słyszymy o ciekawych pomysłach młodych ludzi, które nigdy nie wystartowały z powodu braku środków. Dlatego właśnie wymyślono na świecie „crowd-fundig”, czyli „społeczne inwestowanie”.

  Każdy twórca projektu wyznacza cel i termin finansowania jego projektu . Jeśli ludziom spodoba się projekt, mogą wpłacać pieniądze na konkretny cel. Jeśli projektowi uda się osiągnąć cel finansowy, w określonym przez niego czasie otrzymuje środki finansowe w całości. Jeżeli nie zbierze określonej w czasie sumy nie otrzymuje nic. To standardowa metoda działania „crowd-fundingu”. W naszym portalu można zbierać również środki etapami, według zasady, „ile się uzbiera to dobrze”, dotyczy to jednak wyłącznie projektów, których realizacja jest objęta nadzorem naszej redakcji, czyli certyfikowanych – oznaczonych w serwisie certyfikatem (słoneczkiem).

   

  Zasada wszystko albo nic ?

   

  Finansowanie „wszystko albo nic”, jest podstawową i uniwersalną zasadą „crowd-fundingu”. Dlaczego ? To po prostu mniejsze ryzyko dla każdego. Jeśli potrzebujesz 5.000 PLN, a udało Ci się zebrać tylko 2.000 PLN, to ciężko byłoby Ci wykonać projekt. Oznacza to też, że nie wszyscy wierzą w Twój projekt i może powinieneś go zmodyfikować, podzielić na mniejsze etapy ? Zbieranie określonej kwoty przypomina trochę zbieranie głosów wyborców - musisz uzyskać pewną większość, żeby wygrać wybory. Jeśli zagłosuje na Ciebie odpowiednia ilość osób, to będzie oznaczało, że istnieje odpowiednio duża grupa ludzi, która będzie go w przyszłości popierać, rozmawiać o nim ze znajomymi i rozpowszechniać. To Twój kapitał marketingowy na przyszłość. Zadbaj o taki opis projektu, aby zdobyć tych ludzi. To działa.


  Wszystko na Zbieraczku musi być projektem. Projekt ma jasny cel, jak album, książka, lub dzieło sztuki . Projekt zostanie ostatecznie zakończony, gdy będzie produkowany przez autora projektu.


  Zbieraczek pozwala również na działalność charytatywną. Możesz zorganizować zbiórkę dla przyjaciela, który wpadł w kłopoty lub na ratunek czyjegoś zdrowia. Wymagamy jednak uwiarygodnienia takich zbiórek, czyli certyfikacji.  Ograniczona odpowiedzialność Zbieraczka za promowane projekty:

   

  Wystarczy szybki przegląd naszych wytycznych, aby upewnić się, że czy projekt spełnia nasze warunki. Zbieraczek nie bada zdolność twórcy na ukończenie projektu. Wspierający sami decydują o wiarygodności projektu i podejmują odpowiednie decyzje. Dotyczy to również projektów certyfikowanych. Tutaj, co prawda, nasza redakcja dokonuje wnikliwego prześwietlenia i oceny projektodawcy a później pilnuje, na co rzeczywiście przeznaczane są pieniądze - przekazując je później często bezpośrednio podwykonawcom na podstawie faktur, a nie bezpośrednio do rąk projektodawcy. Nawet jednak w takich nadzorowanych projektach Zbieraczek nie ponosi żadnej odpowiedzialności - ani cywilnej, ani finansowej za rezultaty projektu i stopień zadowolenia fundatorów.

   

  Dlaczego ludzie wspierają projekty ?

   

  Wielu zwolenników to znajomi autorów projektów lub ich fani. Niektórzy wspierają ludzi, których już dawno podziwiali. Cześć z nich jest po prostu zainspirowana nowym pomysłem. Inni mają ochotę na limitowane, unikalne propozycje nagród, lub niestandardowe doświadczenia związane z projektem. Dla zwolenników danego projektu jest to czasem forma realizacji marzeń oraz satysfakcja, że coś fajnego dzieje się z ich udziałem.

  Większość środków pochodzi zawsze od fanów i przyjaciół autora każdego projektu. Jeśli im się to podoba, będą rozpowszechniać u swoich przyjaciół np. w prasie, na blogach, Twitterze, Facebooku. Sam Zbieraczek jest również dużym źródłem potencjalnych wspierających projekt ludzi.


  Czy twórcy projektów mają 100% udziałów w swoich projektach ?

   

  Twórcy projektu otrzymują 100% zebranego kapitału. Czasem, w przypadku projektów certyfikowanych, dla zwiększenia ich bezpieczeństwa, Zbieraczek obejmuje również część udziałów, odbywa się to jednak tylko i wyłącznie za zgodą Projektodawcy.


  Jakie opłaty pobiera Zbieraczek ?

   

  Jeśli projekt finansowany jest z powodzeniem , Zbieraczek stosuje opłatę 5% od zgromadzonych środków. Ponadto, na początku jest pobierana symboliczna opłata wpisowa w wysokości 50 zł za ocenę merytoryczną i wsparcie w procesie uruchomienia projektu w naszym systemie. Służy ona również do weryfikacji personaliów autora projektu. W przypadku projektów certyfikowanych, objętych wsparciem i nadzorem Zbieraczka, odpowiednie opłaty wynoszą 10% oraz 100 zł opłaty wpisowej.


  Skąd mam mieć pewność, że autor projektu rzeczywiście go zrealizuje?

   

  Zbieraczek jest portalem publicznym, a ewentualni nieuczciwi twórcy narażają swoją reputację. Zwolennicy danego projektu powinni szukać twórców, którzy mają jasno określony plan, oraz być może mają już za sobą ukończone projekty. Twórcy również są zachęcani do dzielenia się jak największą liczbą informacji na swój temat. Zwolennicy projektów mogą wtedy podejmować świadome decyzje dotyczące projektów, które wspierają. Jeśli twórca ma udokumentowane doświadczenie w swoich projektach, to na pewno działa to na jego korzyść.

   

  Skąd mam wiedzieć, że twórca projektu jest kim za kogo się podaje ?  To za każdym razem sprawdza Zbieraczek - dane personalne osoby – firmy zamieszczającego projekt są przez nas sprawdzane i są na pewno prawdziwe.


  Co należy zrobić, jeśli twórca ma problemy z ukończeniem projektu ?  Jeśli pojawi się taki problem, oczekuje się od autora projektu, aby opublikował aktualizację projektu (który jest wysłany do wszystkich zwolenników) wyjaśniając sytuację. Powinien udostępnić historię wdrażania w życie projektu. Większość wspierających projekt chce wiedzieć, co się stało. Każdy ze wspierających autora jest uczestnikiem projektu. Autor projektu, który jest uczciwy i udostępni informacje na temat przyczyn komplikacji ma szansę zrozumienie ze strony wspierających i być może jakąś dodatkową pomoc.

  Nie jest rzadkością, że w pewnych sytuacjach niektóre procedury mogą trwać dłużej niż oczekiwaliśmy. Czasami wykonanie projektu okazuje się trudniejsze niż twórca przewidział. Jeśli twórca wkłada wiele wysiłku i wiary w to, aby ukończyć swój projekt i jest on przejrzysty, zwolennicy powinni zrobić wszystko, aby być cierpliwymi i zrozumieć trudności jakie napotkał twórca. Jeśli problemy są na tyle poważne, że twórca nie może zrealizować swojego projektu trzeba szukać innego rozwiązania. Kroki mogą obejmować oferowanie refundacji, z wyszczególnieniem dokładnie, w jaki sposób fundusze zostały wykorzystane oraz inne działania w celu zaspokojenia zwolenników.

   

  Czy twórca jest prawnie zobowiązany do realizacji swojego projektu ?

   

  Tak. Regulamin Zbieraczka wymaga od twórcy aby dotrzymał wszystkich zobowiązań wynikających z realizacji projektu. Twórca winien spełnić zobowiązanie jakim jest uruchomienie projektu.  Czy Zbieraczek może żądać zwrotu pieniędzy gdy projekt nie zostanie uruchomiony ?

   


  Nie. Zbieraczek nie może żądać zwrotu pieniędzy. Twórcy otrzymują wszystkie środki (po opłatach) wkrótce gdy ich termin realizacji projektu dobiegł końca i projekt w terminie zebrał wymagane środki. Twórcy mają możliwość zwrotu środków do darczyńców.


  Dodatkowe pytania ?

   


  Zapraszamy do kontaktu z nami: redakcja@polstart.pl

   


 2. Pomoc Polstart : ... dpowiedzialność projektodawców za sukces ... Top ↑

   

  Kto jest odpowiedzialny za realizację projektu ?

   

  Wyłącznie jego autor. I jest to odpowiedzialność o charakterze moralnym, ponieważ  -  zgodnie z ogólno-światowymi statystykami, niestety, tylko część "start-upow" rozpoczynających działalność kończy się sukcesem i trzeba się z tym liczyć. Pamiętajmy też, że opublikowanie projektu w takim serwisie, jak Zbieraczek, stanowi odważną, publiczną deklarację, która zawsze wystawia na pewne ryzyko również reputację autora projektu  -  to z reguły jest mobilizujące.

   

  Projekty certyfikowane i nadzorowane:

   

  Jeżeli chcesz zminimalizować ryzyko, a nie znasz osobiście autorów projektów, wspieraj w pierwszej kolejności projekty oznaczone "słoneczkiem" - "certyfikatem". Wtedy masz pewność, że zespół Zbieraczka będzie "pilnował" krok po kroku realizacji projektu oraz każdej wydanej w jego ramach złotówki.

   


 3. Pomoc Polstart : ... jak uruchomić własny projekt ? Top ↑

   

  Jak uruchomić projekt w systemie Zbieraczek ?

   

  Wystarczy kliknąć na klawisz "Nowy Projekt" a potem ... cierpliwie postępować według instrukcji wypełniając kolejne formularze w kolejnych krokach  -  pracy będzie na dobrych kilka dni...

  Przedtem warto obejrzeć inne projekty, przygotować zdjęcia, opisy, logo projektu oraz krótki film  -  wywiad z samym sobą o projekcie.

  Po wcześniejszym umówieniu, film można też nakręcić w studiu Zbieraczka w centrum Warszawy. W tym celu trzeba się skontaktować z nami, umówić na określony termin oraz przygotować listę pytań, które ma zadać prowadzący oraz swoje odpowiedzi na nie  -  wtedy nagranie wywiadu idzie sprawnie i szybko. Wywiad można też nagrać w plenerze lub innym miejscu związanym z projektem. Koszt nagrania i przygotowania kilkuminutowego filmu to około 1 tys zł (plus VAT) w studiu i trochę więcej (ustalane indywidualnie) przy sesjach wyjazdowych.

   

  Kontakt z nami:   redakcja@polstart.pl