Portal PolskaTemida.pl

dodany przez Piotr Lubański

Zobacz szczegółyProjekt certyfikowany i nadzorowany przez redakcję Zbieraczek.pl
zdjęcie

Portal monitorujący funkcjonowanie sądów oraz pracę poszczególnych sędziów.

Utworzono: 14 cze 2014
Data końca: 15 cze 2016


Projekt

PolskaTemida.pl - projekt Fundacji DEMOK.pl - redakcja@demok.pl - tel 533 344 220
Strona fundacji: www.demok.pl/polska-temida.html

Celem projektu jest stworzenie narzędzia do społecznego nadzoru na funkcjonowanie sądów. System, przygotowywany przez fundację oraz grono współpracujących prawników będzie miał postać portalu internetowego, umożliwiającemu społeczne monitorowanie pracy sądów oraz poszczególnych sędziów na podstawie obiektywnych kryteriów.

Polski wymiar sprawiedliwości zajmuje jedno z ostatnich miejsc w rankingach UE. Jednocześnie dane statystyczne o jego funkcjonowaniu, publikowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości mocno rozmija się z rzeczywistością dnia codziennego. Sprawy sądowe nie trwają kilka miesięcy jak kłamią statystyki lecz wiele lat, czasami nawet 5-10.

Media pełne są relacji o przewlekłości, bezduszności i niekompetencji w pracy sądów, prokuratur i komorników. Portal pozwoli profesjonalistom (adwokatom, radcom prawnym) oraz osobom prywatnym (uczestnikom procesów) na codzienne i anonimowe ocenianie pracy sądów, rankingowanie wyroków i postanowień sądowych pod kątem poprawności, zgodności z prawem oraz zwykłej przyzwoitości. Tak, aby urzędnicy państwowi z tego sektora nie czuli się zupełnie postawieni ponad prawem i... społeczeństwem.

Portal nie będzie jednak "walczyć" z sądami (ani sędziami), które są przeciążone pracą i niedofinansowane, lecz starać się obiektywnie przedstawiać sytuację i najważniejsze problemy, tak aby raportować rzetelny obraz sytuacji. Coś musi być nie tak z organizacją pracy sądów, skoro sędziów mamy więcej niż we Francji, a jednak notorycznie nie wyrabiają się oni ze swoją pracą.

Zadaniem portalu będzie prowadzenie różnorodnych statystyk - na przykład na temat czasu trwania poszczególnych czynności sądowych w różnych wydziałach różnych sądów na terenie całego kraju. Ponadto będą prowadzone statystyki zatwierdzania bądź zmian wyroków przez sądy wyższych instancji, co jest przesłanką co oceny jakości pracy sądów pierwszej instancji (tzw. „odsetek uchyłek”). Jest to legalne, popierane przez prawników i może mieć pozytywny wpływ na jakość funkcjonowanie polskiej Temidy.

Publiczne ocenianie pracy specjalistów z różnych branż sprzyja podnoszeniu jakości pracy usług i funkcjonuje od paru lat w polskim Internecie.

Tego typu rankingów będzie więcej - każde niepokojące zjawisko polskiego wymiaru sprawiedliwości będzie opisywane, a użytkownicy portalu będą oceniać, na ile jest częsty i istotny jest to problem.

Trzeba bowiem ustalić i pokazywać czarno na białym, czy patologie opisywane co tydzień przez media to margines, drobny procent spraw toczących się w sądach czy też ponury standard ujawniający się na przykład w połowie wszstkich postępowań. Nikt obecnie nie wie, jaki jest całościowy obraz sytuacji i czy korupcja jest marginesem czy standardem ? Warto to na bieżąco mierzyć. Nie jest to trudne.

Obecnie trwa pozyskiwanie środków finansowych na budowę portalu i tworzenie jego bazy danych. Zapraszamy do współpracy: redakcja@demok.plNumer konta bankowego do wsparcia bezpośredniego:


Fundacja Demokracji Bezpośredniej

KRS: 0000 400 498,

REGON: 145891104,

numer konta: 65 1950 0001 2006 6846 2271 0002O autorach

Autorami projektu jest kilku przedsiębiorców, ludzi z rocznika 1970, część z nich to absolwenci Reytana i Uniwersytetu Warszawskiego, mający za sobą szereg własnych, niekiedy traumatycznych doświadczeń z procesów sądowych różnego typu. Organizatorzy tego społecznego przedsięwzięcia mają też kilkunastoletnie doświadczenie w realizacji dużych projektów internetowych ogólnopolskiej skali, są twórcami znanych marek w polskim internecie. Merytorycznego wsparcia udziela im grupa zaprzyjaźnionych, praktykujących od 10-20 lat prawników, co razem gwarantuje sukces tego przedsięwzięcia.

7

wspierających

1.360 zł

Z całkowitej kwoty 60.000 zł

2 lata

Do końca

TEN PROJEKT NIE JEST WIDOCZNY

To jest szkic, który został wysłany do przejrzenia.
avatar
Projekt

dodany przez Piotr Lubański

Kontakt ze mną

Utworzył projektów 2 Wspiera projektów 1

Wspomóż 50 zł lub więcej

3 WSPIERAJĄCYCH

Zafunduj jedną cegiełkę, czyli jedną godzinę pracy informatyków, grafika lub moderatorów, którzy będą przygotowywać portal internetowy PolskaTemida.pl oraz jego treść. Pracy przy budowie, wypełnianiu treścią i promocji będzie sporo, oceniamy ją łącznie na kilka tysięcy godzin. Umieść swoje imię lub nick oraz link do swojej strony na stronie z fundatorami projektu. Jeśli jesteś prawnikiem, możesz podać nazwę i namiary na swoją kancelarię. Im wyższą kwotę zadeklarujesz, tym wyżej Twój wpis znajdzie się na liście fundatorów.

Przewidywany czas dostawy: czerwiec 2015

Wspierający: krompkowski

Tytuł wsparcia: Porady / pomoc

Wpłaty dodatkowe:

1000 zł

Paweł Borowiecki - przedsiębiorca z branży informatycznej, filantrop, społecznik ufundował pierwsze 20 cegiełek na budowę Portalu PolskaTemida.pl